Lliurament dels premis comarcals als treballs de recerca de Batxillerat

Lliurament dels premis comarcals als treballs de recerca de Batxillerat

El dijous 19 de maig, l’Auditori Municipal de Cervera va acollir la 19a nova edició de la cerimònia d’entrega dels premis comarcals als treballs de recerca de Batxillerat, una iniciativa organitzada pel Centre de Recursos Pedagògics de la Segarra.

La iniciativa tira endavant gràcies a la col·laboració dels tres instituts de la comarca i gràcies al patrocini del Consell Comarcal de la Segarra, la Paeria de Cervera, l’Ajuntament de Guissona i Caixabank, Store de Cervera.

Com és habitual, i tal i com consta a les bases dels premis, s’estableixen dues categories, la modalitat de ciències i tecnologia; i la de ciències socials i humanitats. En la presentació dels treballs, es te molta cura de preservar l’anonimat i autoria dels mateixos.

Els membres de la taula presidencial que van fer entrega dels diplomes de reconeixement i premis van ser: Joan Santacana, paer en cap de Cervera; Francesc Lluch, president del Consell comarcal de la Segarra; Jaume Ars, alcalde de Guissona; Guadalupe Cortés, sots-directora de Caixabank Store de Cervera; David Castellana, president del jurat dels premis del TdR 2022.
L’acte va ser conduït per Rosa Bergadà, directora del CRP dels Serveis Educatius de la Segarra.

S’agraeix la col·laboració del Conservatori de música de Cervera. El pianista, alumne del seu centre Lautaro Monttva amenitzar la cloenda de l’acte amb dues peces musicals:  L’obra Castilla del compositor Albéniz, i l’estudi número 9 de Chopin, opus 10. La seva actuació va posar una pinzellada de color a la cerimònia.

El jurat ha remarcat la qualitat de tots els treballs presentats, per aquest motiu tots han rebut un merescut reconeixement. No ha quedat cap premi desert,  atorgant-se 4 premis per cada modalitat: dos accèssits, dos tercers premis, dos segons premis i dos primers premis.

Els membres del jurat d’aquesta edició han estat:

Jurat de ciències socials i humanitats:Jurat de ciències i tecnologia:
Mercè Salsench i Ollé, llicenciada en història i investigadora
David Castellana i Guàrdia, historiador de l’art i arqueòleg
Raquel Venque Culell, psicòloga
Marta Saltiveri Llena, graduada en nutrició humana i dietètica
Sergi Bernet Bacardit, tècnic en noves tecnologies
Jordi Escudé Riba, enginyer tècnic industrial especialitat elèctrica

Els premis són:

Accèssit 50 €, tercer premi 100 €, segon premi 200 € i tercer premi 300 €. Els premis s’atorguen per treball.

Us enllacem el tríptic on podeu consultar la relació de treballs presentats, autors i autores, instituts i els tutors i tutores que han guiat l’elaboració dels mateixos.

Els reconeixements i premis fets són els que relacionem tot seguit:

MODALITAT DE CIÈNCIES SOCIALS I HUMANITATS

PREMITÍTOL DEL TREBALLAUTORS I AUTORESTUTORS I TUTORESINSTITUT
RECONEIXEMENTL’harmonia de les emocionsBerta Pedrós Aldomà
Laura Sala Florensa
Teresa Puig Ortiz
Marc Castellà Bové
INS Antoni Torroja
RECONEIXEMENTViatja al teu món interior.Júlia Pons Rué Salvador Coma BuisanINS La Segarra
 ACCÈSSIT MIRADA ENDINS. L’impacte psicològic de la pandèmiaMarta Marquès SáezSònia Vallverdú AloyINS La Segarra
TERCER PREMILos pasos atrás de un inmenso historial de avance.Farah Laghdas
Maria Asia Mera Bachir
Gemma RuizINS Guissona
SEGON PREMITwenty-two, som el que sentim.Sandra González Puig
Gerard Valls Huguet
Maria Aguilar Baldomà INS Guissona
PRIMER PREMI
Les dones en llocs de representació política.
Laura Montagut Trilla
Pili López Sans
INS Antoni Torroja

 
MODALITAT DE CIÈNCIES I TECNOLOGIA

PREMITÍTOL DEL TREBALLAUTORS I AUTORESTUTORS I TUTORESINSTITUT
RECONEIXEMENTEls secrets de les estrelles.Duna Vilaplana ManauJordina Grasa BastidaINS Antoni Torroja
RECONEIXEMENTEl plaer de tornar a caminar.Ilona Datskiv
Joana Pujol Condal
Clàudia Villaró Torrent
Divina Garrofé ManuelINS Guissona
 ACCÈSSIT Matemàtiques manipulatives en 3DDídac Moya i Magrans
Martí Gumà i Marín
Ester Gràcia i Rosell
Andreu Marsal i Coll
INS Guissona
TERCER PREMIA cop de pedal per la Segarra.Gilbert Ortiz i Folguera
Martí Leblanc i Tórtola
Victor Cairó i TorresINS Antoni Torroja
SEGON PREMIEl luminol: Investigador lluminósKilian Ceresuela RuedasMaria Dolors Serra VidalINS La Segarra
PRIMER PREMI
Avaluació econòmica de dos tractaments de fungicides en blat i ordi.Marta Ninot VerdésMaite Cases FarréINS La Segarra

Informació aportada pel Centre de Recursos Pedagògics de la Segarra.